Опубліковано 29/05/2017 | 0 | 4413

Світ стає ближчим і відкритішим для України. 17-го травня 2017 року, в Страсбурзі (Франція) в Європейському Парламенті відбулася урочиста церемонія підписання законодавчого Рішення про безвізовий режим між Україною та Європейським Союзом. Рішення про надання громадянам України безвізового режиму набуде чинності у ніч з 10 на 11 червня 2017 року. З цього часу українці зможуть в’їжджати без віз до усіх держав-членів ЄС (за винятком Великобританії та Ірландії), а також до 4 держав-асоційованих учасниць Шенгенської угоди (Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії). Головна вимога – наявність біометричного паспорта. Окрім того, за коментарем МЗС України, це рішення Євросоюзу відкриває шлях до лібералізації візового режиму України з близько 30-ма країнами так званого «білого шенгенського списку», до якого входять держави Європи, Північної і Південної Америки, Перської Затоки та Азії. Переговорний процес з цієї групою країн стосовно безвізових поїздок громадян України вже триває з 2015 року.
Європейський Союз гостинно відкриває двері для України. А як щодо інших країн? Наскільки Світ є відкритим для України вже нині? Ці питання наштовхнули мене на думку створити веб-застосунок із інтерактивною веб-картою, де були б показані країни Світу та їхній поділ за вимогами для в’їзду громадян України. Результат розробки веб-застосунку за допомогою інтерактивного конструктора WebApp Builder for ArcGIS (інтегрований в ArcGIS Online) можна побачити нижче і дослідити особливості відвідання тієї чи іншої країни власниками українського паспорту.
Дані про режим в’їзду до іноземних країн для громадян України є офіційними, джерело інформації – сайт Міністерства іноземних справ України. Векторна карта в основі: Natural Earth.
Функціональність веб-застосунку
Головною складовою веб-застосунку є веб-карта, яка складається із двох веб-шарів. Основний веб-шар зображає країни Світу, класифіковані за режимом в’їзду (візовий/безвізовий) та особливостями в’їзду, зважаючи на вимоги при оформленні та отриманні візи. У додатковому веб-шарі показані окуповані та спірні території (поза Україною). Ця інформація є важливою для планування подорожей, оскільки відвідання таких територій пов’язане не тільки із небезпекою для життя та здоров’я, а й може призвести до заборони в’їзду у інші держави. Наприклад, відвідування території Нагірного Карабаху призводить до автоматичного включення іноземців до списку персон нон-ґрата для Азербайджану.
Веб-карта є інтерактивною – при кліку на певну країну відкривається її візитівка – спливаюче інформаційне вікно.

У візитівці подана така інформація:
- Заголовок – назва держави або території українською мовою.
- Повна офіційна назва держави або території англійською мовою, її статус.
- Основні дані про умови в’їзду до держави.
- Дозволена тривалість перебування.
- Примітки про особливі умови відвідання.
- Посилання на ресурс МЗС України.
Розширена функціональність веб-застосунку реалізована за допомогою віджетів – налаштовуваних інструментів виклику заданих опцій взаємодії з картою, які містяться в WebApp Builder for ArcGIS. У лівому нижньому куті – кнопки управління екстентом (видом) карти: збільшення/зменшення масштабу, кнопка «Додому» – перехід до вихідного екстенту. Тут же розміщена масштабна лінійка і рядок визначення географічних координат. У правому нижньому – виклик оглядової карти. Вона допомагає орієнтуватися на карті при перегляді у основному вікні окремих держав або регіонів (за замовченням оглядова карта згорнута).
Праворуч вгорі розміщені віджети виклику додаткового інформаційного вікна, легенди карти та закладок. У інформаційному вікні додана детальніша інформація про особливості безвізового режиму з державами ЄС та 4-ма державами – асоційованими учасницями Шенгенської угоди. Тут коротко подані вимоги до громадян України для безвізового в’їзду до цих країн та вказані корисні посилання для отримання детальнішої інформації. Для зручності користувачів при дослідженні карти у веб-застосунку додані закладки по регіонах Світу (Європа, Північна і Південна Америка, Азія, Африка, Австралія і Нова Зеландія). Регіони у відповідному вікні позначені значками, при кліку на них екстент (вид) карти переміститься до обраного регіону.
У веб-застосунку реалізовано можливість пошуку конкретної країни за назвою українською мовою: рядок пошуку розміщений у лівому верхньому куті. Щоб знайти країну, яка Вас цікавить, достатньо почати набір тексту у рядку «Пошук країни» – під вікном пошуку з’являться відповідні варіанти. Для переходу до обраної країни достатньо клікнути на її назву у випадаючому списку – екстент карти переміститься до знайденої країни і одночасно відкриється її візитівка.
Досліджуйте карту нижче або дивіться full-screen версію за цим посиланням.
Кандидат географічних наук, старший науковий співробітник відділу ландшафтознавства, Інститут географії НАН України.
Наукові інтереси: ГІС в ландшафтній екології та ГІС-аналіз ландшафтів, ландшафтне планування, веб-карти та веб-додатки.