У межах колаборації між нашими блогами публікуємо переклад посту Антона Біатова з ГІС-натураліcта.
Зараз смартфони з вбудованим GPS-модулем є дуже у багатьох, практично у кожного. Це зручний інструмент для швидкого збору польових даних, які в подальшому можна більш повно описати в камеральних умовах. Все що потрібно – це сфотографувати об’єкт і йти далі. Смартфон в метадані фотографії запише всю базову інформацію: дату, час, координати і висоту по GPS, азимут на об’єкт. вам залишається тільки прийшовши додому додати інформацію, що саме зображено на фото.
Так можна за один день зібрати тисячі точок з інформацією про розташування видів, біотопи, інфраструктуру, якісь природні явища та багато іншого. Це особливо зручно при картуванні однотипних об’єктів, атрибутивну інформацію для яких можна гартом додати відразу для великого масиву даних, наприклад: картування якогось виду рослин, пнів, пожарищ або самовільних звалищ сміття. У цій статті я розповім про роботу з дуже зручною мобільного програмою для створення геофото.
Софт
Для роботи вам знадобиться смартфон або планшет під управлінням Android. На нього потрібно встановити програму Open Camera. Встановити її можна через Google Play. Також можна APK-файл програми скачати з офіційного репозиторію на SourceForge і встановити вручну.
Посилання на офіційний help.
Налаштування
Інтерфейс програми простий та інтуїтивно зрозумілий. Для включення фіксації GPS-координат потрібно зайти в налаштування програми.
У вікні налаштувань свайпіть униз.
Відкрийте «Location settings».
У вікні відзначаємо всі пункти:
- запис геотегов в метадані фотографії;
- запис напрямку камери (азимут зйомки);
- заборонити фотографування, якщо GPS-координати не знайдені смартфоном.
Виходимо з налаштувань камери за допомогою кнопки []. Бачимо, що в верхньому лівому кутку екрана з’явився значок геолокації. На прикладі він перекреслений. Це означає що смартфон не отримує GPS-сигналу.
If you try to take a picture while the program is not receiving the GPS coordinates, you will get a message: “GPS location not available”. And the pictures will not be taken. This will happen because we disabled the option of taking photos in the absence of GPS coordinates in the settings.
Якщо ви спробуєте сфотографувати поки програма не отримує GPS-координат, то Open Camera поверне вам повідомлення: «GPS location not available» і не сфотографує. Це станеться тому що ми в налаштуваннях заборонили фотографувати при відсутності GPS координат.
Існує дві найпоширеніші причини, чому програма не бачить GPS-сигналу:
- ви забули включити службу визначення місцезнаходження в налаштуваннях
- телефону; телефон не встиг зловити сигнал від GPS-супутників і визначити своє місце розташування.
Спочатку потрібно перевірити чи увімкнено визначення місцеположення в налаштуваннях смартфона. Для цього відкрийте панель швидких налаштувань телефону. Якщо на ній індикатор визначення координат не активний, натисніть по ньому пальцем, щоб увімкнути визначення місця розташування.
Якщо індикатор розташування активний, закрийте панель швидких налаштувань провівши для цього пальцем вгору по екрану або натиснувши кнопку [].
Після того як ви включили визначення GPS-координат в налаштуваннях телефону, потрібно почекати деякий час із запущеною програмою Open Camera, щоб телефон «зловив» координати. Якщо у вас в тлі працює будь-яка програма, яка пише GPS-трек, то Open Camera бачить координати відразу при відкритті, і не потрібно чекати поки вона знайде координати. Коли Open Camera отримує координати, індикатор визначення геопозіціі заповнений білим кружком. Якщо якість GPS сигналу добра, то поруч з індикатором геопозіціі буде зелена точка, якщо якості сигналу погана – жовта. Зробіть фотографію. Для цього натисніть велику блакитну іконку фотоапарата.
Коли фотографія зроблена, то одразу на смартфоні можна перевірити як записалися координати. Для цього потрібно відкрити фотографію в галереї і подивитися її властивості. У фотографіях, для яких було ввімкнено запис геолокації, будуть записані координати знімка.
Щоб відключити запис геолокації досить зняти першу галочку в налаштуваннях.
Також можна відключити заборону зйомки, якщо GPS-координати недоступні. В такому випадку камера буде фотографувати незалежно від того визначив чи смартфон координати, чи ні. Якщо координати визначені, то вони будуть записані в EXIF метадані, якщо ні, то не будуть. Для цього в налаштуваннях потрібно включити фіксацію місцеположення (перший чекбокс) і відключити вимогу даних про геолокацію (третій чекбокс – Require location data).