Безпілотні літальні апарати (БПЛА) завжди були надбанням військових, проте останнім часом такі їх представники, як квадрокоптери, завойовують своє місце ще й у різних сферах цивільного життя. Щодня людство знаходить їм нові застосування, тим самим роблячи і певні апгрейди літаючих помічників. Дронам пророкують долю мобільних телефонів, тобто в недалекому майбутньому вони можуть стати незамінним атрибутом нашого життя. Це пояснюється, насамперед, порівняно невеликою їх вартістю, простотою керування, малими витратами на експлуатацію та утримання тощо. Щоб не повторюватись декілька разів, після огляду кожної сфери використання можете в думках додавати речення «Перевага використання – значно менші витрати коштів, оперативність, актуальність отриманих даних»
На теренах Інтернету можна знайти дуже багато прикладів використання дронів (я нарахував близько ста), та хотілося б зупинитися на найцікавіших, та, на мій погляд, найкорисніших.
Картографія (дронокартографія)
Сьогодні широко використовуються невеликі та легкі дрони, які завдяки спеціальному програмному забезпеченню можуть досліджувати природні та міські ландшафти, створюючи, окрім фото, тисячі цифрових точок, які об’єднуються у цифрові зображення, а згодом і у 3D-моделі. В той же час створюються і різні супроводжуючі програмні засоби зі «склеювання» отриманих знімків та виконується геоприв’язка отриманого зображення до певної системи координат. Створена на базі хмарних технологій система коректує фотографії так, щоб вони здавалися зробленими з одного і того ж кута, цей процес називається ортотрансформуванням. Одним з прикладів такого ПЗ є Maps Made Easy.
Захист дикої природи
Уряд США, Малайзії та Індонезії вже використовує БПЛА для захисту своїх земель і біовидів, які їх населяють. Так, за допомогою аерофотознімання проводяться заходи по збереженню рідкісних диких тварин, вивчається їх розподіл та щільність на певній території. Використання БПЛА є основними, адже в густих лісах наземні способи моніторингу мають меншу оперативність та вищу вартість. В деяких національних парках світу використання дронів значно зменшило таке негативне явище, як браконьєрство.
Також створено дрона, що використовує звукові хвилі для боротьби з пожежами.
Дрони в сільському господарстві
Не можна не відзначити даний напрям використання дронів, проте моя колега Алла Ачасова нещодавно досить детально висвітлювала це питання в своїх статтях “Дрони для аграріїв” та “Ефективне використання дронів у сільському господарстві: що необхідно?”. Тому, перейшовши за наведеними посиланнями Ви можете ознайомитись з цією сферою використання БПЛА.
«Полювання» на негативні природні явища
Досить активно сьогодні розвивається сфера використання дронів при дослідженнях та іноді для попередження таких негативних природних явищ, як лісові пожежі, торнадо, урагани, повені, цунамі, землетруси тощо. Наприклад, вчені Університету Флориди використовують рій 15-сантиметрових дронів, що запускаються віддалено і споживають мало енергії. Ці апарати можуть підхоплюватися повітряними і водними потоками, що, наприклад, дозволяє збирати дані зсередини шторму. Рухаючись повітряними потоками, вони дозволяють отримати дані температури, тиску, вологості і місцеположення, що надає вченим дані, отримання яких людині звичайними методами досліджень неможливе.
Дрони-рятівники
Дрони, що обладнанні спеціальними інфрачервоними датчиками дають можливість виявити людей, які, наприклад, потрапили у полон пожежі, автоаварії, завали будівель, снігових лавин та інших катастроф як природного, так і техногенного характеру, коли людські ресурси не можуть зібрати потрібну інформацію про тих, кого ще можна врятувати. Окрім збору інформації для аналізу і планування рятувальних операцій, квадрокоптери можуть доставити необхідні для підтримки життєдіяльності медичні препарати тощо у важкодоступні місця.
Дрон-рятівник (фото з www.computerra.ru)
«Домашні» дрони
Все більшої популярності набувають дрони, які вигулюють домашніх тварин, слідкують за дітьми під час їх перебування на вулиці без батьків. Існують навіть дрони-«охоронці», які стоять на варті вашої приватної власності. Не треба встановлювати десятки камер спостереження, щоб закрити «мертві» зони, дрони можуть реагувати на сторонні рухи, фіксувати вторгнення та передавати інформацію до служб безпеки.
Дрон розважає собаку (фото з china-reviews.com)
«Вуличні» дрони
Коптери також можуть бути помічниками комунальних служб! Вони займаються заміною лампочок міського вуличного освітлення, збивають небезпечні бурульки з дахів будівель, вішають святкові гірлянди та прапори. Інколи дрони патрулюють вулиці.
Науковці зі сходу пішли далі, і вже на початку 2016 року китайські розробники презентували перший в світі дрон-таксі. Він оснащений вісьмома пропелерами та може піднімати вантаж до 100 кілограмів на висоту до 500 метрів, швидкість польоту близько 100 кілометрів на годину, а тривалість – 20-25 хвилин. Важко сказати, є майбутнє у такого міського транспорту чи немає, проте прорив у сфері наукової фантастики зроблено.
EHANG184, world’s first Autonomous Aerial Vehicle (матеріал з YouTube-каналу EHANG)
Дрони-кур’єри
На зміну кур’єрів з людською зовнішністю вже зовсім скоро можуть прийти дрони-кур’єри. Даний вид доставки товарів вже приміряє на себе компанія «Amazon.com», яка гарантує доставку в окремих районах США за 30 хвилин від виконання замовлення на сайті. Компанія «Google» працює сьогодні над запуском у 2017 році програми з доставки товарів для своїх клієнтів за допомогою БПЛА. Московська компанія «Copter Express» заявляє про можливості доставки «у вікно» за 10 хвилин при відстані до 3 кілометрів.
Як правило, вантажопідйомність таких квадрокоптерів знаходиться в межах 3 кілограмів, проте ніхто і не чекає, а тим більше не наполягає, щоб над головою роботизований пристрій переносив рояль. Даний тип доставки дуже зручний для транспортування документів, дрібних товарів та замовленої їжі.
Виробники та продавці впродовж декількох років намагаються реалізувати доставку за допомогою безпілотних літальних апаратів, адже набагато спрощується і логістична підтримка, тому що всі маршрути прямі і (поки що) здебільшого вільні та не навантажені. Не треба враховувати пробки, необхідно лише корегувати політ, враховуючи високі будівлі. В той же час усі особи, зацікавлені в такому способі використання квадрокоптерів, щоразу стикаються з обмеженнями з боку місцевих урядових органів.
Дрон-кур’єр (фото з obozrevaka.com)
Дрони для ЗМІ
Вже декілька років для своїх цілей дуже активно квадрокоптери, як у світі, так і в Україні використовують журналісти. Це робиться під час репортажів з таких локацій, де встановити звичайну камеру або запросити оператора/фотографа – неможливо. Квадрокоптери зі встановленою камерою дозволяють відзняти панорамне відео та фото в гарячих точках, в місцях масових громадських протестів або святкувань з висоти пташиного польоту, при цьому не залучаючи додатковий персонал. Слід також відмітити, що дрони стали справжньою знахідною для папараці.
У сфері використання дронів для ЗМІ можна зазначити і спортивну складову. Дуже часто використовуються квадрокоптери при трансляції спортивних змагань, розширюючи панорами, створюючи ефект присутності. Проте наприкінці 2015 року Міжнародна федерація лижних видів спорту (FIS) заборонила використання дронів з камерами на етапах Кубка світу після інциденту з австрійським гірськолижником Марселем Хіршером. Тоді масивний телевізійний дрон, який втратив керування, звалився в декількох сантиметрах позаду гонщика.
Дрони для масових розваг
Більшість людей сприймають квадрокоптери як розвагу, іграшку. Хтось грається на задньому дворі, хтось робить круті екстремальні фотографії під час катання на кросових мотоциклах, велобайках чи серфінгу. Та останнім часом виконуються і масштабні постановки різноманітних шоу з використанням «літаючих іграшок». Так, в рамках виставки CES 2016 в Лас-Вегасі компанією «Intel» було встановлено рекорд за кількістю одночасно керованих безпілотників.
Фахівці запустили в повітря сотню дронів зі світлодіодними елементами, за допомогою яких було здійснено справжнє світлове шоу під акомпанемент П’ятої симфонії Бетховена.
Світлове шоу від дронів (матеріал з YouTube-каналу Guinness World Records)
Мистецтво
Також нещодавно винайдено дрона, який малює, повторюючи рухи людини, що дозволить розміщувати твори на відстані у різних масштабах.
A Flying Pantograph from Fluid Interfaces on Vimeo.
Підсумовуючи, хотілось би зазначити, що це далеко не всі сфери застосування літаючих помічників на сьогодні, проте саме ті, які з кожним днем набирають популярності та в більшій мірі реалізовані. Хотілося б, щоб реалізація багатьох програм з експлуатації дронів набула подальшого розвитку та БПЛА стали нашими помічниками, а не ворогами та шкідниками, що цілком ймовірно. Тому є над чим замислитись та попрацювати урядовцям усього світу, щоб створити потужну регулюючу законодавчу базу для можливості безпечного використання дронів у цивільному житті.