Дрони як фах. Час створювати профспілку?

drone-journalilst-union

27 липня 2017 року компанія Drone.ua оголосила про створення «Профспілки безпілотної журналістики» (ПСБЖ) яка, як було сказано в заяві на сторінці у Drone.ua, «об’єднує інтереси всіх пілотів дронів». Таке незрозуміле змішування понять «пілот дрону» та «журналіст» одразу ж викликало в деяких представників дрон-спільноти України цілком очікуване неприйняття.

Негативна реакція на повідомлення про створення профспілки була досить гучна, і це наштовхнуло нас на думку спробувати розібратися трохи докладніше, що за профспілка мається на увазі, та поміркувати щодо перспектив розвитку дрон-галузі як нового фахового напряму.

Аби не вигадувати зайвого та отримати інформацію з перших рук, ми зв’язалися зі співзасновником Drone.ua Валерієм Яковенко, який, власне, і був одним із головних ініціаторів створення ПСБЖ та є головою новоствореної профспілки. Валерій щиро погодився відповісти на наші запитання, та пояснити деякі незрозумілі моменти.

Рис 1_Яковенко

Валерій Яковенко не втомлюється активно пропагувати ідеї розвитку дрон-бізнесу в Україні.

Одразу ж зазначимо, що позиція Drone.ua щодо призначення та перспектив розвитку «Профспілки незалежної журналістики» досить детально висвітлена як на сторінці профспілки, так і в серії публікацій електронних ЗМІ: cit.ua, gazeta.ua, nachasi.com.

Але деякі з базових питань у нашій розмові з Валерієм Яковенко ми озвучили ще раз.

 

АА: Яка мета створення «профспілки безпілотної журналістики»?

Ініціатива створення народилася ще минулого року. Оскільки DroneUA займається впровадженням безпілотних технологій в Україні, у нашому штаті присутня велика кількість пілотів дронів по всій країні. Пілоти, або оператори дронів, виконують різноманітні завдання із застосуванням БПЛА й іноді трапляються непередбачені випадки, що перешкоджають виконанню польотних робіт. Щоб уникнути подібних ситуацій, ми вирішили створити для себе додатковий захист, у тому числі і для підтвердження правомірності нашої роботи. Другою метою профспілки є можливість об’єднання ринку операторів і професійних пілотів, а також розробка і впровадження етичних стандартів професії.

АА: Які принципові відмінності профспілки пілотів від асоціації або федерації?

Як у випадку асоціацій, так і в разі профспілки — це об’єднання фахівців або компаній навколо спільних інтересів. З юридичної точки зору це громадські неприбуткові організації. Але є відмінності. Якщо асоціації або федерації — це об’єднання, у яких можуть брати участь як фізичні, так і юридичні особи, то членами профспілки можуть стати тільки фізичні особи, і в даному випадку співробітники певних професій.
Членство в профспілці не виключає можливості бути також у складі асоціації. До того ж, ми чекаємо, коли така можливість з’явиться. Але, на жаль, структури, яка могла б об’єднати інтереси учасників ринку безпілотних технологій на цей час в Україні немає.

АА: Які переваги буде давати пілотам членство в профспілці? 

ВЯ: 

  • Прес картка, яка дає право акредитації ЗМІ.
  • Юридична підтримка пілотів БПЛА.
  • Участь у зустрічах і заходах, що стосуються ринку БПЛА.
  • Медіа підтримка НМПУ (незалежної медіа-профспілки України) і ПСБЖ.
  • Захист НМПУ, Європейської федерації журналістів, а також міжнародної федерації журналістів.

АА: Які вимоги висуваються для вступу в ПСБЖ?

ВЯ: Умови участі в ПСБЖ викладені в нашому статуті. Якщо коротко — кандидат має бути працівником медіа-галузі в тому сенсі, що він має публікації в будь-яких ЗМІ. Мова йде як про штатних працівників медіа, так і позаштатних, що не зменшує їхній статус.

АА: Однак, дуже невеликий відсоток пілотів дронів є співробітниками будь-яких редакцій, а отже, і журналістами, відповідно до діючого законодавства. Реально більшість пілотів дронів зайнята зовсім іншим. Чи коректно відносити їх до працівників медіа?

ВЯ: Пілоти зайняті отриманням медіа матеріалів для подальшої публікації, тому цілком справедливо можуть вважатися повноцінними співробітниками медіа-галузі, як, наприклад, оператори. Важливо підкреслити, що наша профспілка — лише для журналістів, що вважають себе частиною медіа-галузі. Обов’язковою умовою для вступу в профспілку є доведення факту публікацій у ЗМІ. Розглядаючи заяву кандидата ми завжди просимо вказати посилання на його публікації в медіа для підтвердження журналістського статусу. Але ж, з огляду на сучасні тенденції розвитку медіа, це зовсім не проблемне питання.

АА: А що в такому сенсі є публікацією — пост у Facebook, ролик на YouTube, або ж повноцінна стаття в електронному ЗМІ, чи фотоматеріали для такої статті?

ВЯ: Це саме і є спірним питанням. У сучасному світі межі медіа розмиті. Звичайний дописувач соцмереж, набуваючи популярності та розширюючи свою аудиторію, може впливати на політичну ситуацію в державі. На заміну архаїчній друкованій пресі приходять блоги, влоги, публічні групи, телеграмм-канали тощо. Особисто я став журналістом як автор декількох корпоративних блогів. Я ніколи не працював у друкованому виданні, але вже 7 років є членом профспілки журналістів, що значно допомагає мені в роботі

АА: Однак, багато хто не згоден із Вами, що пілот дрону є працівником медіа.

ВЯ: Якщо людина не вважає себе працівником ЗМІ — ми не можемо прийняти її до профспілки та надати відповідну юридичну підтримку. Хоча особисто я впевнений, що будь-який пілот дрона є потенційний працівник медіа-галузі, змусити пілотів прийняти мою точку зору я не можу. Так, ми отримали багато критичних відгуків, але ж і вагому кількість заявок на членство в профспілці. ПСБЖ має та, відповідно, надає своїм членам, повноцінну підтримку з боку міжнародної федерації журналістів та НМПУ та є затребуваною організацією в Україні.

АА: Чи не вважаєте Ви, що для безпечного та законного ведення бізнесу з використанням дронів в Україні треба не надавати всім пілотам статус журналіста, а працювати над зміною законодавства, формуючи його в таких спосіб, щоби дрон-бізнес був би цілком законним без прив’язки його до медіа-галузі?

ВЯ: Дійсно, членство в ПСБЖ — це лише шлях до вирішення питання можливості отримання даних та юридичної підтримки професії. Право літати ми маємо зафіксувати в нормативних документах Державіаслужби.

Красно дякуємо Валерію за плідну розмову та підводимо підсумки.

 

До створення ПСБЖ призвело зрозуміле прагнення до захисту та юридичної підтримки працівників, що здійснюють різні види зйомок із допомогою дронів в умовах досить невизначеного правового статусу як пілотів — операторів БПЛА, так усієї галузі взагалі. (Читайте наші пости Дрони та українське законодавство та Дрони. Новини законодавства).

Дійсно, вимоги до виконання авіаційних робіт в Україні сьогодні не роблять виключень та послаблень для дронів щодо необхідності отримання різноманітних дозволів та сертифікатів. Що, з огляду на відсутність процедур отримання цих документів саме для БПЛА, фактично ставить під загрозу саму принципову можливість законного ведення бізнесу з допомогою дронів.

DCIM111MEDIA
Дрон у небі. Що він робить? Розважає власника? Змагається у швидкості? Проводить аерофотозйомку для картографування або збирає дані для ЗМІ? Від цього залежить і статус оператора і принципова можливість виконання польотів.

Однак, спроба «притягнути» пілотів дронів до журналістики, на нашу думку, не є переконливою, адже згідно з Законом України про ЗМІ, на який посилається ПСБЖ, ЗМІ вважаються лише друковані видання, а журналістом відповідно до ст. 25 цього Закону є «творчий працівник, який професійно збирає, одержує, створює й займається підготовкою інформації для друкованого засобу масової інформації та діє на підставі трудових чи інших договірних відносин із його редакцією або займається такою діяльністю за її уповноваженням, що підтверджується редакційним посвідченням чи іншим документом, виданим йому редакцією цього друкованого засобу масової інформації».

Тобто фактично, на сьогодні дрон-оператор може вважатися журналістом тільки якщо він працює на основі трудового договору в редакції друкованого засобу масової інформації. Чого в абсолютній більшості випадків немає. Або, є телерадіожурналістом, тобто згідно ст. 1 ЗУ Про телебачення й радіомовлення — штатним або позаштатним творчим працівником телерадіоорганізації, який професійно збирає, одержує, створює й готує інформацію для розповсюдження.

Здебільшого публікації, джерелом матеріалів для яких прямо чи опосередковано слугують результати роботи пілотів дронів, виконуються електронними інтернет-виданнями, які на сьогодні все ж таки не мають визначеного правового статусу.

Найбільш вільне трактування законодавства дозволяє відносити до ЗМІ веб-сайти, але ж і в цьому випадку журналістом може вважатися лише особа, що працює в ЗМІ або в штаті, або на позаштатних засадах — на підставі цивільно-правового договору. Отже, не може вважатися журналістом людина, що просто робить дописи в соціальних мережах, або завантажує відеоролики на відеохостинг на власний розсуд.

Отже, питання профспілки «дрон-журналістики» зачіпає ще й цікаву, але невирішену досі колізію статусу електронних і інтернет-видань та статусу журналіста в сучасному світі цифрових технологій.

На нашу думку, створення ПСБЖ є важливим кроком на шляху розвитку професійної дрон-галузі в Україні, але воно не розв’язує проблему, а лише підкреслює її наявність та необхідність термінового вирішення. І досить сумно виглядає те, що в Українській дрон-спільноті немає єдиного прагнення до вирішення спільних проблем.

Публічні обговорення, які були, наприклад, з обговоренням концепції розвитку БПЛА, демонструють відсутність бажання представників дрон-бізнесу змінювати статус-кво. Мутна водичка невизначеного правового поля, де поки що вдається щось «робити й так», поки що задовольняє не надто розвинуту дрон-індустрію України. Однак це тимчасове явище та тупиковий шлях.

Drone.ua, які завжди на крок попереду інших, це чудово розуміють та прагнуть змін.

Які зміни слід нам очікувати? Що таке дрон-галузь взагалі, та які фахові вимоги до працівників у ній висуваються? Це цікаві питання які, можливо, слід обговорити в наступних постах.

 

Знімок у заголовку: Dick Sijtsma (CC BY-NC 2.0)