Розроблення веб-додатку «Природні умови Національного природного парку «Пирятинський» із використанням Web AppBuilder for ArcGIS
Для чого створювати картографічні веб-додатки для національних парків?
Заповідні території у сприйнятті суспільства досить часто є чимось недоступним, закритою зоною для звичайних громадян, а створення нових природних заповідників або парків може викликати протести громади. Найкращий спосіб запобігти таким упередженням – якомога широке інформування про мету створення та діяльність природоохоронних установ.
Інтеграція ГІС і Internet-технологій надає надзвичайно потужний інструментарій для вирішення цієї проблеми. Вже на стадії створення заповідника або природного парку є можливим донести вичерпну інформацію про підстави заповідання, надати обґрунтовану відповідь, чому природні комплекси певної території є цінними і потребують охорони. У подальшому висвітлення діяльності об’єктів природно-заповідного фонду сприятиме розумінню цілей і завдань, що поставлені перед ними. Адже діяльність природоохоронних установ не обмежується лише контролем за дотриманням заповідного режиму – вони є також ключовими ділянками для наукових досліджень та моніторингу за станом ландшафтів та їхніми компонентами, служать завданням екологічної освіти. Врешті, збережені природні або наближені до природних ландшафти із високим рівнем ландшафтного і біо-різноманіття є привабливими для туристів.
Саме цими мотивами ми керувалися, обмірковуючи способи представлення результатів досліджень території Національного природного парку «Пирятинський», що проводились протягом 2013 – 2014 років. Дослідження здійснювались з метою вивчення ландшафтів парку та укладання ландшафтної карти для удосконалення функціонального зонування та планування природоохоронних заходів.
Прагнення були такі:
По-перше, не дати «загубитись» звіту у офісі парку і поділитись ним із зацікавленими людьми. Очевидне вирішення цього завдання – поширення в Інтернет.
По-друге, слід знайти спосіб, як у доступній формі представити результати наших досліджень. Не секрет, що найкращий спосіб представлення інформації про просторові явища – показати їх на карті. Ще краще, якщо така карта – інтерактивна. Тобто, карта, що дає можливість користувачу взаємодіяти із зображеним, дізнатись про умовні позначення та отримати додаткові дані безпосередньо у вікні, масштабувати карту.
Це завдання реалізоване за допомогою платформи ArcGIS Online, яка базується на хмарних технологіях і дає можливість створювати і поширювати веб-карти та –додатки.
Що таке Web AppBuilder for ArcGIS?
Для створення веб-додатка використовувався інструментарій Web AppBuilder for ArcGIS, який дає можливість створити власний додаток без написання коду. Web AppBuilder доступний для облікового запису організацій – ArcGIS organizational account (простіше кажучи – для передплаченого облікового запису ArcGIS).
Що вміє Web AppBuilder:
⠂обирати тему, стиль та компоновку додатку;
⠂налаштовувати екстент і видимі масштаби карти;
⠂додавати та налаштовувати віджети (список шарів, масштабна лінійка, оглядова карта тощо), які відображаються на основній панелі і у вікні карти;
⠂прописувати атрибути додатку, додавати логотипи та посилання на пов’язані інтернет-сторінки;
⠂налаштовувати канали соціальних медіа;
⠂працює у таких браузерах як Chrome, Firefox, Safari 3+, Edge, Internet Explorer 9+;
⠂створений веб-додаток може бути розміщений як на ArcGIS Online, так і на власному веб-сервері.
Розроблення веб-додатку «Природні умови Національного природного парку «Пирятинський»
Створення веб-додатку складалось із декількох робочих етапів і відбувалось у такій послідовності:
- Підготовка вихідних матеріалів:
Основною картою є карта ландшафтів – природних територіальних комплексів території парку і навколишньої території, яка інтегрує базову інформацію про природні умови (рельєф, ґрунтотвірні породи, ґрунти, рослинність). Ця карта була укладена за допомогою ГІС-методів в ArcGIS for Desktop як полігональний шейп-файл, при цьому характеристики окремих компонентів і елементів ландшафтів записувались у окремі поля таблиці атрибутів. Це зроблено для того, щоб спростити сприйняття інформації – у такому випадку у спливаючому вікні опис виділу з’являтиметься у структурованому табличному вигляді, а не суцільним текстом.
За результатами польових досліджень у наявності ми мали також набір даних про поширення на території парку рідкісних видів тварин і рослин, а також рослинних асоціацій, занесених до Зеленої книги України. Для позначення місць зростання та поширення в ArcGIS for Desktop створені окремі точкові шейп-файли, у таблиці атрибутів для кожного об’єкта внесені назви українською та латинською мовами.
Межі НПП Пирятинський – у полілінійному шейп-файлі.
2. Завантаження даних в ArcGIS Online
Дані про поширення рідкісних видів тварин і рослин, рослинні угруповання та природні територіальні комплекси, межі парку додані в ArcGIS Online у вигляді заархівованих шейп-файлів.
- Створення веб-карти.
Створення додатку в Web AppBuilder спирається на вже існуючу веб-карту. Тому наступним кроком було створення нової веб-карти із попередньо завантажених шейп-файлів: визначено екстент карти, базову карту, порядок розміщення цих шарів у веб-карті. У якості базової карти встановлене темно-сіре полотно, щоб акцентувати увагу на основній тематичній карті – вона виконана у яскравих кольорах. У веб-додатку ми надали можливість користувачу визначити базову карту, яка прийдеться йому більше довподоби (про це далі). Для кожного із шарів налаштовані стилі, спливаючі вікна із пояснювальною інформацією про об’єкт та прозорість (рис. 2). Стилі і спливаючі вікна також можуть бути налаштовані в настільній версії ArcGIS і додані в ArcGIS Online у форматі .kml.
- Створення та налаштування веб-додатку
Створення веб-додатку із використанням Web AppBuilder можливе безпосередньо із вьювера карти, а також із меню «Галерея» та «Мої ресурси». Тут опишемо послідовність дій за першим варіантом – із переглядача веб-карти. Для початку вибираємо на панелі опцій карти «Надати спільний доступ до карти», відмічаємо доступ «Для всіх» і переходимо до закладки «Створення веб-додатку». В меню переходимо до закладки «Web AppBuilder», де слід вписати назву, теги і коротку інформацію про додаток (зверніть увагу, якщо Ви використовуєте персональний безкоштовний обліковий запис, ця закладка не буде відображатись). Після чого у браузері відкривається вікно із інструментами налаштуваннями веб-додатку (рис. 2).
Рисунок 1. Інтерфейс вікна Web AppBuilder
Для веб-додатку «Природні умови НПП Пирятинський ми обрали:
⠂тему, в якій назва і основні віджети розміщуються над картою; колір панелі темно-червоний, що добре поєднується із базовою темно-сірою картою, додаткові віджети – у лівому нижньому куті;
⠂на закладці «Карта» можна змінити веб-карту, налаштувати вихідний екстент та видимі масштаби. Для нашої карти залишили початковий екстент при запуску додатку той, який використовується за замовчанням для веб-карти;
⠂вибір віджетів залежить від призначення додатку, його змісту і користувачів, які, ймовірно, будуть його використовувати. У цьому розділі налаштувань визначаються інструменти для основної панелі (контролера), інструменти навігації картою та додаткові віджети. На основній панелі ми розмістили кнопки друку фрагменту та інформації про авторів. Також на контролері розташований список шарів карти із можливістю виклику легенди, налаштування прозорості, відключення спливаючих вікон. Тут же – галерея базових карт. Для керування картою встановлені інструменти збільшення/зменшення зображення, кнопка «на початковий вид», визначення координат, масштабна лінійка, визначення місця знаходження користувача та виклик оглядової карти. Додаткові віджети не встановлювались. Так, і значки віджетів можна змінювати, додавши власні зображення у форматі png, gif, jpeg;
⠂в меню «Атрибут» є можливість змінити логотип додатку та додати посилання на офіційний сайт парку, якою ми і скористалися.
Для збереження налаштувань слід натиснути «Зберегти». Веб-додаток зберігається в ArcGIS Online у тому ж місці, яке визначено на початку налаштування, якщо не вказана інша папка. Тут же можна завантажити створений додаток як шаблон. Перед збереженням є можливість попереднього перегляду додатку, причому із демонстрацією того, як все це виглядатиме на різних смартфонах і планшетах (рис. 3. Попередній перегляд веб-додатку). Якщо вигляд не задовольняє – є кнопка повернення до налаштувань.
Рисунок 2. Попередній перегляд веб-додатку
Поширення веб-додатку, створеного в Web AppBuilder for ArcGIS, можливе через URL-адресу або слід скачати вкладення з кодом у форматі .zip, налаштувати і розмістити на власному сервері і сайті.
Клікайте на рисунок, щоб роздивитися додаток на сервері:
Рисунок 3. Веб-додаток “Природні умови НПП “Пирятинський”