Planet Labs – це стартап, створений колишніми працівниками NASA, який доводить, що вислів “the sky in the limit” (межа – це небо) стосовно недосяжності космосу вже не зовсім актуальний. Planet займається проектуванням і виробництвом мініатюрних супутників для дистанційного зондування, які називають Doves (голуби). Сузір’я голубів-супутників забезпечує глобальне покриття знімками роздільної здатності 3-5 м, які частково знаходяться у відкритому доступі.
Doves
Перший супутник був зібраний власноруч засновниками компанії. Вони розібрали Nexus One HTC, додали антени та батарею, іншу електроніку. Таким чином був створений прототип, протестований у лабораторіях NASA та доставлений на повітряному шарі нагору земної атмосфери, звідки він успішно надсилав дані зондування.
Planet наголошує, що, на відміну від багатьох компаній, які займаються ДЗЗ, сама проводить постійну розробку та вдосконаленням супутників (наразі у виробництві 14-те покоління голубів). Для створення використовуються елементи споживчої електроніки, тому собівартість апаратів досить низька. Один голуб не більший за коробку для взуття. Розміри супутника 10x10x30 см, а вага близько 5-ти кілограмів, це – CubeSat. Невеликі легкі об’єкти простіше та дешевше доставити на орбіту. До того ж у разі невдалого старту, втрата недорогих апаратів не катастрофічна. А невдалі старти траплялися з компанією Planet двічі.
Висота орбіт близько 400 та 475 км. Супутники облаштовані сенсорами, що знімають у чотирьох спектральних каналах (синьому, зеленому, червоному та ближньому інфрачервоному), та забезпечують просторову роздільну здатність у 3-5 метрів, залежно від висоти польоту.
Супутники знаходяться на двох орбітах: міжнародної космічної станції та сонячно-синхронній. На сонячно-синхронній апарат проходить один оберт приблизно за 90 хвилин, що дає 16 обертів навколо Землі на день.
Життєвий цикл одного супутника розраховано на 3 роки, після закінчення роботи він має повертається в атмосферу, де має повністю згоріти, не залишаючи після себе сміття на орбіті.
А ще кожен голуб прикрашений графікою художника Фореста Стернза.
Знімок: Planet
Flocks
За останні роки компанія запустила 233 супутники, використовуючи різні американські, індійські, японські та російські ракети. Два запуски були невдалими: у 2014 ракета Antares підірвалася на старті, у 2015 – Falcon 9 SpaceX. Супутники компанії часто прямують на орбіту, як додаткове навантаження до великих більш важливих вантажів, що транспортувалися на ракетах.
Ціль Planet Labs – щоденна зйомка Землі. Тому вони планують створити ланцюг з супутників, що один за одним знімають поверхню планети, ніби сканер. А для досягнення такої цілі, дійсно, необхідна велика кількість апаратів на орбіті.
Image: Planet
Створювати “зграю птахів” у Planet розпочали у 2014 році, коли було запущено сузір’я Flock-1. Далі у 2015-2017 запущено Flock-2, а у лютому 2017 компанія запустила найбільше сузір’я супутників в історії Flock-3 – воно складається з 88 CubeSat-ів.
До того ж у жовтні компанія запустила шість супутників SkySat із субметральною роздільною здатністю, додаючи їх до семи апаратів, що вже були на орбіті.
Для управління усіма супутниками в компанії розробляють власне ПЗ для автоматизації. Цей софт дозволяє невеликій кількості людей займатися плануванням зйомок, оновлювати ПЗ на апаратах та завантажувати дані.
Зображення: Planet
Продукти
Planet пропонує кілька наборів даних, доступ до яких надається через Planet Platform. Planet Platform – це автоматичний пайплайн для роботи з зображеннями, що завантажує та передає дані у хмару, проводить їх орторектифікацю та обробку.
Користувач може скористатися такими продуктами компанії: дані моніторингу, базові карти, знімки, що постійно оновлюються, та архівні знімки.
Planet Monitoring – це налаштовувана програма на основі підписки, яка надає регулярні зображення обраної території.
Planet Basemaps – мозаїка зображень з глобальним покриттям, недавніми знімками, на якій мінімізовано наслідки сезонності, хмар, туману, освітлення та топографії.
Planet Imagery – можливість одноразового придбання знімків. До продуків входять знімки PlanetScope (3 м), RapidEye (5 м) та SkySat (0.86 – 1 м).
Знімки доступні у трьох рівнях опрацювання: базові сцені (без геометричної та атмосферної корекції, без проекції), орто сцени (отрторектиіфковані знімки без атмосферної корекції, мають кратографічну проекцію) та орто тайли (знімок із радіометричною корекцією та поправками за сенсор, орторектифіковані, проекція UTM).
Спектральні канали сузір’я PlanetScope: синій 455 – 515 nm, зелений 500 – 590 nm, червоний 590 – 670 nm, ближній ІЧ 780 – 860 nm.
Спектральні канали RapidEye: синій 440 – 510 nm, зелений 520 – 590 nm, червоний 630 – 685 nm, Red Edge 690 – 730 nm, ближній ІЧ 760 – 850 nm.
SkySat: синій 450 – 515 nm, зелений 515 – 595 nm, червоний 605 – 695 nm, лижній ІЧ 740 – 900 nm, панхроматничний 450 – 900 nm.
Подивитися примірники даних та спробувати попрацювати з ними можна за допомогою відкритого набору Open California. Planet підтримує Міжнародну хартію з космосу та великих катастроф, тому надає дані космічних зйомок локацій стихійних лих у відкритий доступ.
Planet Archive – 7-річний архів RapidEye з покриттям у 8-м мільярдів квадратних кілометрів.
Planet Explorer Beta – це веб-інтерфейс, який використовується для пошуку та перегляду архіву зображень компанії. Цей веб-застосунок побудований на основі Planet API і надає доступ до щоденних супутникових зображень клієнтам, дослідникам та громадськості.
Документацію Planet Platform можна детально розглянути тут.
Запуск SkySat-ів 8-13 та Flock 3m, знімок Orbital ATK
Розвиток
Стартап розпочалася у гаражі, а зараз компанія вже зібрала кількасот мільйонів інвестицій. Перші два тестові супутники, Dove 1 та Dove 2, було запущено у квітні 2013. А вже у 2015 Planet Labs придбала компанію BlackBridge та її сузір’я з п’яти супутників RapidEye, далі в 2017 – у Google компанію Terra Bella та сім супутників SkySat. Чисельність супутників компанії наразі – півтори стоні. Тож, Planet все ближче до своєї мети сканування Землі, і вони вже на шляху до звання найбільшого постачальника щоденних знімків.
Історія Planet Labs дійсно вражає. Вона показує, що доступ до космічної сфери більш не є прерогативою державних агенцій або компаній-гігантів. Конкуренція сприяє розвитку, тож чекатимемо на більше цікавих новин.