Огляд ArcGIS Earth

arcgisearth

Переважна більшість людей, тільки-но мова заходить про ГІС-технології, одразу згадує про Google Earth та Google Maps.  І це не дивно, враховуючи, що саме після релізу Google Earth у вже далекому 2005 році розпочався стрімкий розвиток різноманітних геопросторових технологій, орієнтованих на масовий ринок. За ці роки ГІС-технології зазнали вражаючих змін, але якщо будь-якого ГІС-спеціаліста попросити скласти список улюблених віртуальних глобусів, то цей список буде досить коротким (і, скоріше за все, міститиме один пункт).

Тому, коли влітку 2015 року ESRI заявила про розробку власного віртуального глобусу з “оригінальною” назвою “ArcGIS Earth” (добре хоч не “ESRI Earth”), ця новина була сприйнята зі значною долею скепсису. Хоча, якщо задуматись, то ESRI зараз є фактично єдиною компанією, яка володіє всіма можливостями для випуску реального конкурента для Google Earth. Враховуючи це, складно було втриматись і не прийняти участь у тесті публічної бета-версії ArcGIS Earth, яка стала доступною в жовтні цього року.

Інтерфейс

Перше слово, яке виникає після запуску ArcGIS Earth – “Круто!”. Інтерфейс “Google Earth” все ще нагадує про часи, коли телефони мали кнопки, а слово “Metro” асоціювалося тільки з підземним транспортом. Інтерфейс ArcGIS Earth асоціюється скоріше з sci-fi фільмами, його хочеться бачити на екрані розміром у всю стіну та керувати ним впевненими рухами рук (рис. 1).

 

Рис. 1 Інтерфейс ArcGIS Earth

Рис. 1 Інтерфейс ArcGIS Earth

 

Основна ідея інтерфейсу ArcGIS Earth проявляється у тому, що для віртуального глобусу головним є саме зображення планети, а елементи інтерфейсу не повинні відволікати від нього.

У верхньому лівому кутку вікна програми згруповані кнопки, що дозволяють керувати шарами, виконувати вимірювання та експортувати зображення.

Верхній правий куток містить форму пошуку та кнопки орієнтування глобусу на північ і повернення до оглядового масштабу.

В нижній частині вікна відображена інформація про поточні географічні координати курсору (поки що 2D) та “висоту камери”.

Подібний мінімалізм є цілком виправданим та вигідно вирізняє ArcGIS Earth від дещо перевантаженого інтерфейсу продукту Google.

Функціональність

Функціональність ArcGIS Earth подібна до інтерфейсу програми, тобто її основний принцип –  “нічого зайвого”. Але, якщо для інтерфейсу мінімалізм є однозначним плюсом, то відсутність багатьох функцій, звичних для Google Earth, дещо засмучує. Так, в ArcGIS Earth не можна переглядати фотографії місцевості, дізнатися про дату отримання знімків, додавати власні растрові зображення або прокладати маршрути. Програма дозволяє користувачу створювати точки, лінії та полігони, але без можливості збереження результатів редагування у окремий файл ця функціональність особливого практичного значення поки що не має (рис. 2).

 

Рис. 2 Створення об’єктів в середовищі ArcGIS Earth

Рис. 2 Створення об’єктів у середовищі ArcGIS Earth

 

Звичайно, судити про функціональність бета-версії продукту досить передчасно, і значна частина необхідних функцій (особливо, тих що стосуються роботи з шарами) буде додана у наступному релізі програми. Але вже зараз ArcGIS Earth володіє декількома можливостями, що вигідно відрізняють її від Google Earth.

❶ Продукт ESRI може імпортувати не тільки дані у звичному kml форматі, але й працювати з файлами у форматі shp. Якщо у подальшому розробники дозволять змінювати вигляд та виконувати редагування імпортованих шейп-файлів, це суттєво полегшить життя для багатьох ГІС-спеціалістів.

❷ ArcGIS Earth досить тісно інтегрований з сервісом ArcGIS Online та дозволяє швидко додавати на віртуальний глобус шари, створені в його середовищі.

 

Рис. 3 Вигляд шарів ArcGIS Online відкритих в ArcGIS Earth

Рис. 3 Вигляд шарів ArcGIS Online відкритих в ArcGIS Earth

❸ Також, подібно до ArcGIS Online, в ArcGIS Earth можна змінювати базове картографічне зображення, обираючи між звичними супутниковими знімками, знімками з підписами, шаром від National Geographic або даними OpenStreetMap (рис. 3, 4). Практична цінність таких можливостей може бути дискусійною, але де ще можна можна погратись з OpenStreetMap у вигляді глобусу?

 

Рис. 4 Вигляд шару OpenStreetMap в ArcGIS Earth

Рис. 4 Вигляд шару OpenStreetMap в ArcGIS Earth

Загальні враження

Розробники ArcGIS Earth запланували реліз програми на грудень 2015 року. У версії 1.0 запланована можливість збереження шарів, розширена підтримка форматів OGC та шляхів публікації даних. Але вже зараз можна говорити, що ArcGIS Earth це однозначно цікавий продукт, що може набути популярності як серед ГІС-спеціалістів, так і серед пересічних користувачів Інтернету і бути серйозним конкурентом для Google Earth.

Перваги програми:

+ зручний інтерфейс;

+ підтримка шейп-файлів;

+ інтеграція з ArcGIS Online.

Недоліки програми:

базова функціональність;

певна нестабільність роботи.

 

Посилання:

  1. Сторінка ArcGIS Earth
  2. Новина про реліз бета-версії ArcGIS Earth