Як зробити карту, що розповість історію

map-design-p1

У цій статті ви дізнаєтесь:

чому картографія повинна змінитись або зникнути,

як зробити карту, яка дратує,

як зробити зрозумілу карту.

 

Стара Картографія

Слово «картографія» часто викликає вираз подиву на обличчі співрозмовника.

Далі можуть слідувати такі запитання:

чи не всі карти вже надруковано?

навіщо картографія, якщо є карти Google?

чи не є процес створення варт уже цілком автоматизованим у 2016 році?

Ваш варіант

Прийнято вважати, що у ХVI столітті Мартін Вальдземюллер створив першу карту світу − і з того часу картографи здебільшого займались її уточненням. Протягом наступних двох століть багато країн заснували національні географічні спільноти, і почали розробляти тематичні карти − такі, що відображають певні характеристики географічного регіону (якісні, кількісні, або ж зміни в часі).

snow-cholera-map

(Карта розповсюдження холери в Лондоні в 1840 році, опублікована Джоном Сноу в 1854 році, джерело)

З огляду на таке бачення професії картографів, у 2016 році в них дійсно залишилося небагато роботи. Адміністративні кордони та цифрові моделі рельєфу є у відкритому доступі, навігаційні дані можна завантажити у OpenStreetMap, багато інших даних також доступні онлайн.

Ще декілька років тому для того, щоби створити онлайн карту, потрібно було знати основи програмування, а сьогодні ці скрипти вже є вбудованими і в процесі розміщення своєї інтерактивної карти, наприклад, на платформі ArcGIS Online, ви не побачите ані строчки коду.

 

Нова Картографія

Сьогодні, фокус професії картографа перемістився на дизайн та на вміння розповідати історії.

Згадуючи карту, якою ви користувалися востаннє, окрім GPS-навігатора багатьом спаде на думку скріншот з Google Maps/OSM/Here/Ваш варіант, на якому в Paint намальовано маршрут від найближчої станції метро, та хрестиком позначено кінцевий пункт.

Саме завдяки тому, що вищевказані карти регулярно перебувають у полі зору, здебільшого люди впевнені, що карти такими і є. У когнітивній науці це називається ефект знаходження в полі зору − людині властиво розвивати прихильність до речей, які вони вже бачили декілька разів, або з якими вони знайомі. Це не дуже добрі новини − оскільки з таким станом речей суспільству все більше стануть подобатися карти з посереднім дизайном, або не дуже придатні для їхньої основної мети.

Але є й добрі новини − завдяки автоматизації та загальному спрощенню процесу створення мап, у вас є більше часу для того, щоби присвятити його дизайну! Або ж, Ви можете зробити більше мап із якісним дизайном.

Нижче наведено декілька порад щодо того, як досягти своєї мети в процесі створення мап.

national_highway_1_-india

Джерело

 

Роздратування − натяк на те, що треба щось змінювати

Якщо Ви хочете зробити карту, яка заплутає цільову аудиторію, скористуйтесь такими порадами:

1. Підпишіть усі об’єкти на карті
Якщо на Вашій карті зображено багато об’єктів, то відписавши всі одночасно Ви можете привернути набагато більше уваги до своєї мапи − Ваші клієнти будуть довго її розглядати, шукаючи потрібну назву.

2. Не всім картам потрібна назва
Навіщо підписувати карту, якщо й так зрозуміло, що на ній зображено? А якщо хтось не зрозуміє, то його особиста проблема.

3. Не думайте про контекст
Яка різниця, якщо це карта сільсько-господарських угідь, або розподілу середнього прибутку на господарство в різних районах міста? Можна вибрати улюблені кольори для символізації − адже користувачі можуть прочитати легенду, і зрозуміти.

4. Не вказуйте одиниці виміру в легенді
Головне мати достатню кількість класів символів, а в яких одиницях вони позначені − в кілометрах або милях, кілограмах або фунтах, і за якими значеннями нормалізовані − можна легко здогадаись.

5. Не думайте про цільову аудиторію
Яка різниця, для кого розроблена мапа? Для інженерів-геологів, для відвідувачів парку розваг, чи для для туристів, серед яких можуть бути люди з особливостями зору? Краще робити так, як подобається вам, а інші розберуться.

6. Бійтеся критики
Якщо Ви комусь покажете карту перед тим, як її публікувати, то Ви можете почути критику в адрес свого створіння. Особливо якщо Ви покажете свою карту товаришу, який також займається картографією, або ж є частиною Вашої цільової аудиторії, то вам можуть сказати, що їм щось незрозуміло, і треба буде щось переробляти. Навіщо це вам, зайвий стрес.

map-design

Джерело

 

Створюйте → отримуйте фідбек → виправляйте → повторюйте

Якщо ж вас цікавить, як зробити зрозулімі та інформативні карти, то подумайте про такі пункти:

1. Одна карта розповідає одну історію
Кожна карта має функцію донесення інформації − відображення тренду, просторової щільності, зображення розташування природних та антропогенних об’єктів на місцевості тощо. Перед створенням карти подумайте, чи розумієте Ви самі, яку історію карта повинна донести користувачеві. Відповідно до цього підбирайте схему кольорів, символи та написи.
Якщо Ви спробуєте візуалізувати всю просторову інформацію, яку маєте щодо конкретної ділянки, у вас є великі шанси заплутати користувача. Сфокусуйтеся на головному.

2. Приберіть зайве
Чи потрібні вам назви адміністративних районів на карті національних природних парків на території Харківської області? Чи потрібні вам назви парків на карті, що зображує щільність транспортних потоків? Деякі фонові дані потрібні для загальної орієнтації, але намагайтесь переносити на карту тільки необхідне.

3. Розставте акценти
Яка інформація на Вашій карті є важливою? А яка кидається у вічі? Щоби це були одні й ті самі об’єкти, вам може знадобитися зробити заливку полігонів менш яскравою, зменшити або змінити колір написів, або змінити розмір символів.

4. Підберіть відповідний розмір та колір тексту
Якого розміру буде кінцевий картографічний продукт? Відштовхуючись від цього, можна вибрати відповідний розмір тексту та вирішити, які елементи карти варто підписувати. Якщо є можливість, що цією картою будуть користуватися люди з вадами зору, спробуйте зробити текст більшим, а його колір − контрастнішим.

5. Отримайте зворотній зв’язок.
Покажіть Вашу роботу товаришу або колезі та попросіть дати вам фідбек. Якщо Ви чутливо ставитесь до критики, або Ваш колега дуже вимогливий − попросіть сказати, що йому/їй подобається в карті, а що ні. Адже золоте правило фідбеку − говорити не тільки про слабкі сторони, але і про сильні.

6. Аналізуйте роботи інших
Це дуже корисна вправа, що значно прискорить навчальний процес та формування Вашого власного картографічного стилю: кожного разу, коли бачите карту, спробуйте перерахувати її сильні і слабкі сторони. Чи передають кольори й символи тематику карти? Чи розумієте Ви, що на ній зображено, не вчитуючись у легенду? Чи присутня назва, масштаб, опис, джерело даних, проекція, автор? Чим далі, тим більше питань ви зможете поставити щодо інших карт, і тим більше нюансів Ви зможете враховувати у власних роботах.

У вас є корисні поради чи секрети якісного картодизайну? Діліться ними в коментарях.

А ми, тим часом, готуємо ще одну статтю на тематику картографічного дизайну: цього разу це будуть кращі практики «від виробника».