Розвиток сучасних технологій не оминає жодної сфери людської діяльності: наука, техніка, господарська діяльність, культура, спорт. Спорт, як кажуть, завжди був інструментом певного єднання людей та міг притягувати мільйони очей до стадіонів, спортивних манежів, спеціально обладнаних майданчиків, екранів телевізорів тощо. Якщо людина активно не займається спортом, то все одно може захоплюватися одним із видів. Жодне велике спортивне дійство не проходить повз більшість людей, особливо коли на змаганнях представлені кольори чи прізвища, які прославляють рідну державу.
Як правило, в спорті завжди йде боротьба не лише між тими, хто вийшов на спортивний майданчик, але й між технологіями. Ми щороку бачимо новий інвентар від відомих брендів, який, як правило, має багато переваг в порівнянні із попередниками. Створюються нові комплекти форм, які покращують фізичні показники спортсменів тощо. Особливої уваги на цьому ми не акцентуємо, проте завжди помічаємо зміни. Тут, звичайно, відіграє свою роль і візуалізація новинок засобами реклами. Проте відповідно до тематики блогу хотілося б зупинитися на тих технологіях, які є поза очами глядачів та й більшості спортивних аналітиків та експертів. На технологіях, які не носять такого яскраво вираженого додаткового «плюсу» до зручності, швидкості, влучності, динаміки і т.п., проте відіграють на сьогодні дуже велику роль при підготовці спортсменів та аналізі їх техніко-тактичних дій (ТТД) – GPS-технологіях.
GPS-технології, в першу чергу, у нас асоціюються із навігацією, і логічно, що ми одразу уявляємо авто-мотоспорт, проте дані технології вийшли за звичні нам рамки сприйняття, і застосовуються в багатьох видах спорту, інколи, навіть, досить екзотичних.
Авто-мотоспорт
В ці види спортивних змагань (сюди можна додати ще й яхтинг) технології позиціювання прийшли дуже давно, і це не дивно. Адже одна з головних функцій GPS-технологій – навігаційна. Одним із перших, а це вже більше двадцяти років використання, на себе приміряли їх учасники заїздів раллі-марафонів «Париж-Дакар» (зараз «Раллі Дакар»). На сьогодні, враховуючи той факт, що автодороги на ділянках проведення заїздів переважно є умовним поняттям, кожен учасник ралі забезпечується навігаційним пристроєм ERTF Unik II і приладом моніторингу IriTrack. Пристрій IriTrack являє собою GPS-трекер зі зворотним зв’язком, через мережу Іridium суміщений з супутниковим телефоном цієї ж системи, і використовується для постійного відстеження стану учасника, а також для зв’язку з екіпажем у разі надзвичайної ситуації для організації допомоги. Пристрій Unik II використовується для контролю проходження дистанції і для навігації при проходженні спецділянок. Однак, можливості навігації обмежені показом направлення на наступну навігаційну точку (у разі знаходження автомобіля учасника в радіусі видимості наступної точки). Координати точок учасникам не показуються. Однак, якщо учасник заблукав, він може ввести спеціальний код розблокування і побачити наступну або одразу всі точки маршруту, що може дозволити йому зорієнтуватися. За кожну «відкриту» таким кодом точку на учасника накладаються залікові штрафи. Напередодні кожного етапу учасники отримують легенду – орієнтовну схему руху з найважливішими орієнтирами і контрольними пунктами. Навігація здійснюється тільки за «легендою», у разі використання пристрою GPS екіпаж знімається з гонки. Таким чином, в «Раллі Дакар» дані технології здебільшого виконують функції моніторингу та контролю безпеки руху.
В той же час на сьогодні в Україні набувають популярності змагання з «Off-road», «Мультигонок», «Трофі-орієнтування», де учасники змагань мають за координатами в певний період часу знайти найбільшу кількість «чек-пойнтів». Звичайно, головний помічник штурмана в таких змаганнях вже не аркуш карти, а GPS-навігатор.
Також дані технології в авто-мотоспорті використовуються як контролюючі та моніторингові засоби: відстеження швидкості на спецділянках трас, для можливості їх коригування, модифікації, ускладнення, спрощення; відстеження розходів палива; відстеження технічного стану транспортних засобів, для своєчасних «піт-стопів» та спецремонтів; відстеження стану здоров’я і самих учасників заїздів, для запобігання нещасних випадків та аварій.
Футбол
Як не дивно GPS-технології набувають великої популярності та ваги у такому виді спорту, як футбол. При чому в даному виді змагань спектр застосування їх дуже широкий. Спробуємо розглянути ці сфери.
Розпочнемо із суддівства та правил гри.
На сьогодні точиться багато суперечок щодо застосування таких технологій у футболі, адже їх використання «вбиває» той, живий, футбол, і гасло «Against Modern Football» (ред.: проти сучасного футболу, англ.) має право на існування. Проте час не стоїть на місці, і кожна річ або сфера людської діяльності має проходити етапи модернізації. Футбольні правила з XIX ст. змінювались не раз, тому, як на мене, схвалення FIFA використання пристроїв GPS-моніторингу, які б не несли загрози гравцям, є досить природнім явищем. Згадаємо наш розпач 19 червня 2012 року, коли під час матчу Чемпіонату Європи не було зараховано м’яч збірної України у ворота Англії. І таких випадків, які б могли вплинути на результат як окремого поєдинку, так і турніру в цілому, у світовому футболі безліч. Тому застосування технологій фіксації м’яча за лінією воріт, лінією поля тощо набувають актуальності, адже сьогоднішні п’ять пар очей суддів, на жаль, не справляються зі своєю роботою, хоч й отримують такі великі гроші.
Про суддів… одними з перших, до речі, хто приміряв технології GPS-моніторингу в українському футболі були наші судді – на тілі суддів розміщували спеціальні трекери, які в режимі реального часу передавали всю інформацію про їх фізіологію, що дозволяло оцінити кондиції арбітра та рівень його фізичної підготовки до найближчого матчу.
Зважаючи на те, що у футбол сьогодні грають великі гроші, а вартість футболістів деяких клубів вища за бюджети багатьох країн світу, то найвідоміші клуби світу не скупляться на комплексному впровадження GPS-технологій в свій тренувально-ігровий процес (Барселона, Реал Мадрид, Баварія, Челсі, Мілан, Ювентус, Ліверпуль, Аякс). При чому впровадження цих технологій починається з дитячо-юнатських шкіл.
фото
Як це виглядає і працює?
Раніше це були не дуже зручні, хоч і маленькі трекери, зараз це, здебільшого, зручні бездротові жилети вагою 60-90 грам. Даний пристрій дозволяє вимірювати основні фізичні показники гравців та їх розташування (сердечна активність, швидкість руху, навантаження на золоті частини тіла футболіста – ноги). Дані мають статистичний характер і слугують, в основному, інформаційною базою для тренерського персоналу. Це дозволяє оцінити фізичні кондиції гравця та дає змогу, як показує практика, уникати травм при перенавантаженнях. Аналізуючи загальнокомандний рух футболістів на полі, тренер може вносити корективи в ігрові стратегії та схеми. Та окрім тренерського штабу розгляд персональної статистики футболістом дає змогу йому провести, так звану, роботу над помилками та розробити персональні тренувальні програми, щоб збільшити позитивний відсоток своїх техніко-тактичних дій. І вся ця інформація отримується в режимі реального часу.
Слід зазначити, що використання даних технологій широко використовується в тренувальному процесі, а ось під час гри – не всі футбольні асоціації мають єдину думку щодо їх впровадження. Американська футбольна ліга MLS, наприклад, дала схвалення на використання цих технологій, є розмови і про широке впровадженні їх під час чемпіонату світу 2018 року. В той же час збірна Германії на тріумфальному для себе чемпіонаті світу 2014 року використовувала GPS-технології моніторингу. Проте, категорично заборонено використання даних моніторингу тренерським штабом під час гри.
Дані системи дуже швидко впроваджуються в провідні клуби світу. В той же час розробники технологій інколи сткикаються з проблемою отримання сигналу через особливості архітектури стадіонів та можливих джерел похибок, які отримуються під час прийому/випромінювання сигналів. Тому компанії (наприклад, Adidas miCoach, GPSports, Catapul), які займаються впровадженням GPS-технологій працюють і над розвитком локальних систем позиціонування, які використовують технологію радіочастотної ідентифікації. Вартість установки таких систем становить близько 50,000 $. Добра ціна для точності до 5 сантиметрів?
Інші види спорту
Професійні союзи багатьох видів спорту сьогодні впроваджують технології GPS-моніторингу. Головні аспекти, як зазначалося вище – підвищення якості суддівських рішень, попередження травм гравців, аналіз ТТД спортсменів. Це такі види спорту, як регбі, атлетика, теніс, зимові види спорту, яхтинг та інші види змагань, які проходять під відкритим небом.
І трішечки екзотики та цікавинки: на початку ХХІ ст. GPS-технології було впроваджено і в змагання з голубиного спорту. Дані технології відкрили багато нового та цікавого для продовження дослідів так званих «біологічних компасів» поштових голубів. Так, під час польоту кожні 10 секунд міні-комп’ютер реєстрував швидкість, місце розташування і висоту польоту голуба в даний момент часу. Після прильоту отримані дані оброблялися і аналізувалися. Вчені змогли побачити розбіжності в повітряних трасах: голуби повертаються з місця старту в розплідник не по прямій, а петлеподібно. Багато охочіше летять над населеними пунктами і містами, уникають лісів і полів. Пояснення цьому феномену ще досліджується.