ГІС-форум 2017. Нотатки на полях

Untitled

ГІС-форум, що проводиться на базі географічного факультету Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, став чи не найважливішою та найочікуванішою щорічною подією в ГІС-галузі України.

Вже шостий рік поспіль «ГІС-форум» збирає фахівців різних галузей, науковців, викладачів та студентів.  ГІС-чарівники та ті, хто лише вчаться, збираються на три дні разом, аби обмінятися досвідом, представити результати своєї роботи, навчити, навчитися, дізнатися останні новини ГІС-галузі та поспілкуватися один з одним.

ГІС-форум-2017 відбувся 22-24 лютого.

gis-forum-participants

ГІС-форум зібрав майже 200 учасників

Вже традиційно всі заходи, що проводились в його рамках, а це секційні засідання, майстер-класи, виставки обладнання, презентації, наради, конкурс студентських наукових робіт тощо,  були розділені на три тематичні напрями – «виробництво», «наука» та «освіта».

Для кожного з цих напрямів був виділений окремий тематичний день. Саме тому ГІС-форум, як на мене,  виявився внутрішньо дуже різноманітним за атмосферою, настроєм та результатами.

Якщо говорити про загальні враження, ГІС-форум, як електронну карту, можна представити у вигляді трьох шарів, різних за своїм інформаційним та емоційним наповненням. Всі ці шари, поєднуючись, і дають загальну яскраву картину «ГІС-форуму». Але кожен учасник, за бажанням, може вибирати ту частину заходів, які більше відповідають його актуальним потребам.

 

gis-forum-3days

День 1 – «Виробництво»  Найбільш насичений, яскравій та енергійний день. День практичного досвіду, рішень для бізнесу та рекламних пропозицій.

День 2 – «Наука».  День глибоких теоретичних узагальнень, роздумів, аналізу та досвіду наукових досліджень.

День 3 – «Освіта»  – найбільш спокійний, затишний та «домашній» день. Досвід та проблеми використання ГІС в навчальному процесі.  

Трохи детальніше про кожний з напрямків.

 

«Виробництво»

Девізом «виробничого» дня ГІС-форуму можна назвати тріаду: «Дрони, сільське господарство, обробка даних».  Половина доповідей була присвячена різним аспектам використання БПЛА – від технічних деталей обробки та використання даних, отриманих з дронів, до юридичних питань.

На виставці обладнання, що демонструвалась  під час першого дня роботи ГІС-форуму, були також представлені і мультикоптери.

Квадрокоптер від  DroneUA з мультиспектральним сенсором Micasense Red Edge,

gis-forum-expo1

та Aibotix  Aibot Х6, який привезли представники Навігаційного геодезичного центру.

foto3

фото

DroneUA навіть провели демонстраційний політ свого квадрокоптеру для учасників форуму.

gis-forum-drone-test

Частина виступів, як завжди буває з виступами виробничників, являла собою рекламу різноманітних програмних продуктів та сервісів, і, як на мене, нагадувала токування глухара, бо серед слухачів явно бракувало споживачів послуг, яким, власне, і була адресована реклама.

Дійсно, сільське господарство є чи не найбільш перспективним та швидко прогресуючим напрямом розвитку та просування ГІС-сервісів в Україні. Можливо, в наступному році, організаторам  варто буде провести окремий круглий стіл з практичних аспектів використання ГІС-послуг та БПЛА в аграрному виробництві, куди особисто запросити саме представників агробізнесу.

 

«Наука»

gis-forum-discussions

gis-forum-discussions2

Цікаві доповіді викликали чимало запитань

 

Власне, наукових доповідей на ГІС-форумі було найбільше, та вони зайняли не один, а півтора дні. Тематика доповідей була найрізноманітнішою. Від локальних досліджень визначення меж сімейних ділянок борсука європейського  в НПП «Слобожанський» до просторового аналізу впливу змін клімату на степові екосистеми Північної Євразії. Від сталого розвитку міст та аналізу їх інвестиційної привабливості до проблем природно-заповідних територій. Глибиною аналізу теоретичних питань застосування просторового статистичного аналізу растрових даних виділялась доповідь Олександра Мкртчана зі Львова. Традиційно насиченою та інформативною була доповідь Дарії Свідзинської з Києва, присвячена аналізу відкритих даних щодо структури природно-заповідного фонду України.

В роботі форуму прийняли участь як представники класичних та галузевих університетів із різних куточків України,  так і науковці – географи, геодезисти, землевпорядники, біологи, лісники, ґрунтознавці тощо.  Крім того, на форумі були представлені доповіді закордонних учасників – з Росії, США та Словаччини.

gis-forum-natalia-telnova

З доповіддю виступає Наталія Тельнова з Інституту географії РАН

 

«Освіта»

Знайомство з ГІС для багатьох сьогоднішніх метрів цієї галузі відбулося саме в студентські роки. Як зацікавити студентів геоінформатикою, заохотити їх використовувати ГІС в своїй майбутній професійній діяльності та які перспективи працевлаштування будуть мати студенті, що обрали для себе ГІС як фаховий напрям – обговоренню цих питань були присвячені доповіді дня «Освіта».

На перехресті науки та освіти якраз і знаходиться конкурс студентських наукових робіт, що відбувся в рамках ГІС-форуму. На конкурс, що був заздалегідь оголошений на сайті Форуму, було подано 15 робіт різноматнітного напряму.  Для очного представлення своєї роботи на форум приїхали 8 українських команд з Харкова, Києва, Рівного та Шацьку.  Представлення робіт очного етапу відбулося у день «Наука», 23 лютого, а нагородження учасників, в тому числі за результатами онлайн голосування, у день «Освіти». І це виглядало дуже символічно.

Переможцем очного етапу, на думку слухачів та експертів, стала Поліна Березіна з роботою «Розробка концепції геопорталу “Геологічний туризм в Україні”», а переможцями онлайн-голосування стали Виктор Шудрук та Александр Войтович з Рівного, що представили роботу «Використання технологій доповненої реальності в музейних експозиціях».

gis-forum-oleksandr-samoilov

Конкурсну роботу представляє студент ХНУ Олександр Самойлов, який зайняв 2 місце

Окремо треба сказати про майстер-класи.  Цього року їх було 5. Як кажуть, на всі смаки. Робота з NextGIS від Антона Біатова, валідація даних та боротьба із вандалізмом у OSM від Андрія Головіна («Mapbox»), створення ортофотопланів в Agisoft Photoscan від Сергія Гурмана (ТОВ «Кайлас-К»), інструменти FREEWAT для управління водними ресурсами від Дар’ї Свідзинської, уроки по GIS ToolKit Active від Дар’ї Лунченко з «ГІСІНФО» та побудова 3D моделей будівель по даним зйомки з дронів від  Олексія Бородуліна з компанії «Intetics».

Крім всього переліченого, в рамках форуму відбулись: зустріч представників компанії SmartFarming зі студентами, робоча нарада  з розвитку проекту Secondary Cities в Харкові та круглий стіл «Роль геоінформаційних технологій у дослідженні інфраструктури парків (на прикладі парку Молодіжного)».

 

І останнє, але чи не найважливіше.

Такі події як ГІС-форум – це не лише доповіді, круглі столи та майстер-класи. Це й кулуарне спілкування, особисті знайомства та налагодження зв’язків.  Особливо активно воно, зазвичай, відбувається в перший день. Під час кава-брейків фойє університету, де була розміщена виставка геодезичного обладнання від компаній Trimble, представленого компанією ГЕОКОМ, та Leica Geosystems, яку представляв Національний геодезичний центр, а також експозиції  партнерів Форуму компаній  PreAgri і  DroneUA,  нагадувало такий собі вулик.  Виробничники спілкувалися з науковцями, йшов обмін думками, планами та візитками. І не так легко було організаторам розпочинати всі засідання вчасно і вкладатися у графік.

gis-forum

Під час кава-брейку робота форуму не припиняється

 

Але треба віддати належне оргкомітету  – організація була чудовою і все йшло чітко і за планом.

gis-forum-team

 

І ще одною привабливою рисою ГІС-форуму є можливість дистанційної участі у форматі вебінару.  П’ять з сорока зроблених на Форумі доповідей були дистанційними – не приїжджаючи до Харкова, доповідачі з США, Словаччини, Росії та України змогли представити аудиторії результати своїх досліджень та презентувати свої програмні продукти.

В той же час і не всі бажаючі послухати доповіді мали можливість зробити це наживо, тому і для них веб-трансляція стала чудовою нагодою. Як наприклад, для слухачів з Естонії та Білорусі, чи, наприклад мене. Бо мій маленький син не міг залишатись без маминої уваги три дні.  Тому онлайн трансляцію доповідей третього дня ми слухали з ним разом. І дитина не тільки узнала, що таке ГІС, а й вирішила, що АркГІС  – це чудове ім’я для котика. Його ж бува так добре буде звати: «ГІС-ГІС-ГІС-ГІС…»

Отже, ГІС-форум це чудова подія, що охоплює та захоплює аудиторію від поважних маститих професорів, до зовсім юних майбутніх ГІСівців.

До нового року, нового ГІС-форуму!
Фотографії для посту взяті зі сторінки ГІС-форуму.