Дайте дані. Джерела відкритих геоданих

library-869061_1280

“А де взяти дані?”

З таким питанням я стикнулась буквально вчора. Це мене дуже здивувало. Я гадала, що ми живемо вже в майбутньому, коли кожен, особливо представники молоді, хто має доступ до такої штуки, що називається Інтернет, може знайти, що завгодно.
А може й ні.
Хочеться сказати, що зараз доступність ГІС дуже зросла порівняно, наприклад, з тим, що було ще 10 років назад. З’явилося відкрите програмне забезпечення, що часто може бути значно зручнішим за пропрієтарне, розмаїття даних, які можна використовувати для усіляких потреб, доволі багато допоміжних ресурсів з інформацією, як усім цим користуватися. І все це – завдяки добрій волі і часу тисяч людей, що просто хочуть допомагати одне одному і зробити світ кращим і доступнішим :)

Тож ми вирішили трошки допомогти тим, хто загубився у пошуці, і зробити невеликий огляд відкритих ресурсів із загальними геоданими. Насправді, джерел даних у мережі доволі багато, проте деякі з них давно не оновлювалися, деякі дуже специфічні. Нижче ми вказуємо декілька можливих джерел, але цей список зовсім не повний. Будь ласка, коментуйте, додавайте ваші улюблені джерела даних!

 

Глобальні бази

OpenStreetMap
Сподіваюсь, що ви знаєте, що дані з OSM можна закачувати і вільно ними користуватись! Про те, як це зробити, на вікі ресурсах карти написано багато.

Natural Earth
Цей портал пропонує набори даних різної деталізації з покриттям всієї планети. Дані можна зкачувати  у трьох масштабах: 1:10m, 1:50m та 1:110m. Доступними для скачування є векторні шари з адміністративного поділу, фізичні об’єкти, транспортне сполучення, розташування міст, растрові фізичні карти.

UNEP Geodata
База даних програми ООН з довколишнього середовища, яка містить дані про більш ніж 500 змінних, глобальну та локальну інформацію стосовно клімату, природи і т. ін.

Global Administrative Areas
База глобального адміністративного поділу, тут можна взяти дані на весь світ чи окремо для необхідної країни.

DIVA-GIS
База, що містить як глобальні, так і картографічні дані по окремих країнах світу.

Global Map
Містить набори векторних та растрових даних з глобальним покривом земної поверхні, транспортом, адмінподілом, та ін. Доступ до цих даних забезпечується урядом Японії.

SEDAC
Socioeconomic Data and Applications Center – центр, підпорядкований NASA. Тут можна знайти безліч різноманітних соціоекономічних даних, а також екологічні, транспортні, адміністративні дані. Для скачування потрібен обліковий запис.

Global Climate Monitor
Ресурс, що містить кліматичні дані у растровому форматі. Це щомісячні температурні дані, опади, кліматичні аномалії.

MRDS
Mineral Resources Data System – ресурс, що надає інформацію з місцезнаходження мінеральних ресурсів.

GeoNetwork
Портал з різноманітними агрегованими геоданими для країн світу.

USGS Land Cover Institute
Набір посилань для пошуку даних рослинного покрову, що поділяється географічно за частинами світу.

EarthStat
Надає дані про сільськогосподарські угіддя, типи посівів, удобрення земель і тому подібне.

Open Topography
Портал із топографічними даними, що покривають Північну Америку. Загалом, на сайті доступні дані LiDAR, растрові дані, DEM-дані, що мають доволі високу точність.

Peace Research Institute Oslo
База містить дані про збройні конфлікти у світі та дані щодо торгівлі зброєю, розташування джерел конфліктів (природні ресурси та інше). Armed Conflict Location and Event Data Project також забезпечує подібні дані.

Іще є усілякі карти з даними підводних телекомунікацій, аеропортів, дані про розташування атомних електростанцій

Україна

Загалом, є дуже багато локальних ресурсів з відкритими даними, які надаються національними агенціями конкретних країн. Але, нажаль, даних по Україні надається мало. Сподіваюсь, у майбутньому це зміниться.

ОСМ

Якщо вам необхідно завантажити дані для нашої країни (або подібним чином можна завантажити дані для будь-якої країни), робіть наступне. Прямуйте за посиланням: download.geofabrik.de/europe/ukraine.html. Тут можна завантажити файл ukraine-latest.shp.zip, що представляє собою поточний витяг з бази ОСМ, який регулярно оновлюється (наразі на сторінці написано, що цей архів був оновлений 14 годин тому). Цей архів містить набір шарів у форматі шейп-файлів. Також можна завантажити дані у інших форматах.

Дані меж природно-заповідних територій України можна завантажити зі щоденних вивантажень з OSM. Редагування і додавання даних здійснюється завдяки колаборації OSGeo Lab, Національного екологічного центру України та української спільноти ОСМ.

Не так давно відкрився портал data.gov.ua, що містить різноманітні відкриті дані по нашій країні. Хоча він не містить геоданих, як таких, деякі з них можна конвертувати і відобразити географічно.

Джерела даних, що їх наведено вище, є безкоштовними та відкритими, проте необхідно зважати на правила їх використання: деякі портали лише вимагають реєстрації та позначення мети використання даних, деякі вимагають робити посилання на джерело. Будьте уважні.
У разі, якщо вам не зовсім зрозуміло, де шукати специфічні дані, які вам потрібні, чи не можете розібратися, як щось завантажити, пишіть у коментарях, спробуємо допомогти.