Однією з найпростіших і найпоширеніших класифікацій дронів є їх поділ на аматорські та професійні. Але для дронів сільськогосподарського призначення така класифікація не зовсім актуальна, оскільки практично всі подібні дрони відносяться до професійного сегменту. Тому найчастіше с\г дрони поділяють на дві великі категорії, а саме: дрони з фіксованим крилом, схожі на невеликі літаки, та коптери, політ яких забезпечують 4 чи 8 окремих гвинтів.
Дрони з фіксованим крилом
Дрони з фіксованим крилом дозволяють здійснювати знімання значних площ за невеликий період часу. Наприклад, SenseFly eBee SQ забезпечує знімання площі близько 200 га з роздільною здатністю зображень від 3 (тільки видимий діапазон спектру) до 12 сантиметрів (мультиспектральні зображення). Дрони з фіксованим крилом використовуються переважно для знімання великих господарств, так як зйомка невеликих ділянок подібними пристроями може виявитись просто нерентабельною. До того ж для зльоту та посадки дронів з фіксованим крилом потрібно виділити відносно велику «злітну смугу», що не завжди можливо для невеликих ферм.
Дрон eBee SQ
Коптери
На відміну від дронів з фіксованим крилом, дрони коптерного типу не потребують окремої території для зльоту та посадки і можуть запускатися буквально «з рук». До того ж вони забезпечують дещо вищу роздільну здатність зображень та надають оператору дрона значно ширші можливості з керування в польоті, що часто є досить важливим для виконання оперативного моніторингу посів. Наприклад, дрон AGBOT дозволяє здійснювати знімання в інфрачервоному, видимому та термальному діапазонах спектру.
Дрон AGBOT
Така багатофункціональність досягається завдяки модульному принципу побудови дрона. Так, якщо камера дрону з фіксованим крилом вбудована в літальний апарат, то для дрону коптерного типу можна окремо придбати камеру з потрібними характеристиками. Зараз на ринку доступні багато варіантів камер, починаючи від модифікованих версій фотокамер Canon S100 та GoPro 4 і завершуючи спеціально спроектованими камерами типу MicaSense RedEdge. Деякі виробники дронів випускають окремі версії модифікованих камер разом з керуючими підвісами, що дозволяють виконувати знімання в інфрачервоному діапазоні спектру або навіть одразу отримувати значення NDVI. Наприклад, компанія DJI випускає модифіковану NDVI камеру для дронів серії Phantom 3-4, що зараз є одними з найпопулярніших моделей дронів на ринку.
Дрони коптерного типу набувають все більшої популярності серед аграріїв, що пояснюється як можливістю детальнішого моніторингу посівів, так і ціновим фактором. Якщо ціна дронів з фіксованим крилом переважно становить декілька десятків тисяч доларів, то за умови використання дрону коптерного типу цілком можна вкластися у суму до 10 000 долларів. Наприклад, компанія DJI за $8 300 пропонує так званий «набір розумного фермерства», що сладається з дрону DJI M100, двох мультиспектральних камер, чотирьох батарей та спеціального програмного забезпечення для обробки посівів.
«Набір розумного фермерства» від DJI
За умови ж максимально обмеженого бюджету, цілком реальним є збір системи моніторингу посівів на базі дрону коптерного типу ціною до $1000. Для цього потрібно придбати якийсь недорогий китайський дрон з можливістю встановлення камери GoPro та, власне, GoPro камеру, модифіковану для знімання індексів NDVI. Таке рішення, звісно, програватиме професійним системам, особливо за такими параметрами як радіус роботи від пульту керування, швидкість знімання та час роботи від батареї. Але водночас – отримані результати знімання (а в остаточному залишку рішення, прийняті для підвищення чи збереження врожаю) можуть не так суттєво відрізнятися від результатів, отриманих за допомогою значно дорожчих систем. Бо часто результат визначає не те, як виконувалась зйомка, а те, яким програмним забезпеченням та за якими алгоритмами вона оброблялась.